All

حسابداری

در عصری که جوامع بشری همواره در حال پیشرفت های علمی و صنعتی و اقتصادی می باشند و با توجه به اینکه نقش فعالیتهای مالی در هر پیشرفت و توسعه ای غیر قابل انکار می باشد نیاز به توسعه حسابداری روز به روز افزایش می یابد .
از زمان به وقوع پیوستن انقلاب صنعتی در انگلستان ، نیاز به حسابداری به شکل چشمگیری افزایش یافت . پس از انقلاب صنعتی امریکا هم از آنجا که سرمایه های شخصی زیادی در شرکتها وارد گردید و موجب توسعه هر چه بیشتر آنها شد و در نتیجه باعث به وجود آمدن غولهای صنعتی قرن بیست و یکم شد سیستمهای حسابداری از اهمیت بیشتری برخوردار گردیدند و حسابداری نیز با پیشرفت وضعیت اقتصادی توسعه و تکامل پیدا نمود.

هر کسب و کاری که شروع به فعالیت اقتصادی می‌کند در وهله اول نیاز به استخدام حسابدار برای نظارت بر عملیات خود دارد. فرصت‌های شغلی در بازار کار رشته حسابداری از پایین‌ترین سطح مانند کمک حسابدار و منشی دفتری، تا بالاترین سطح مانند مدیر مالی بسیار گسترده است و از آن جایی که محاسبه و تعیین سود به یاری حسابدار انجام و مبنای محاسبات مالیات شرکت‌ها است، مراکز مختلف به شخص آشنا و متخصص در زمینه حسابداری نیاز دارند

حسابداری به عنوان یک سیستم، با فرآیند جمع‌آوری، ثبت و طبقه بندی اطلاعات مالی، گزارش و صورت‌های مالی را برای استفاده و تصمیم گیری افراد ذینفع درون سازمانی آماده می‌کند و حسابدار با دریافت داده‌های مالی خام، آن را به نظم در می‌آورد.

بازار کار رشته حسابداری

کلیه فارغ التحصیلان رشته حسابداری می توانند در کلیه موسسات (تجاری دولتی خصوصی) در شاخه های زیر مشغول بکار شوند:

حسابداری دولتی (در ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب)

حسابداری مالی (در موسسات تجاری و خصوصی)

حسابداری صنعتی (در شرکتهای تولیدی و کارخانه های صنعتی)

حسابداری مالیاتی ( در ادارات دارایی)

بیمه ها ( موسسات بیمه)

بانک ها (در شعبه ها و سرپرستی بانک ها)

همچنین این فارغ التحصیلان به دلیل بازار کار این رشته می توانند به عنوان حسابرس نیز فعالیت کنند. سازمان حسابرسی در ایران به عنوان یک سازمان دولتی، بزرگترین سازمان حسابرسی محسوب می شود. بنابراین بازار کار رشته حسابداری در بخش حسابرسی نیز پررونق و پردرآمد است

در حال حاضر وجود نیرو های متخصص در بازار کار رشته حسابداری اهمیت ویژه ای دارد بخصوص در زمینه های زیر:

    کمک به جمع آوری اطلاعات مالی و تجزیه و تحلیل اطلاعات برای رسیدن به توسعه پایدار در کشور.

   جلوگیری از اتلاف منابع انسانی و جلوگیری از اخلال در برنامه توسعه اقتصادی

فارغ التحصیلان توانمند این رشته مشکلی در زمینه کار ندارند. زیرا بازار کار رشته حسابداری به گونه ای است که هر فرد سرمایه گذار و هر موسسه اعتباری برای سرمایه گذاری و اعتبار دادن، به حسابدار نیاز دارد.

نرم افزار های حسابداری

امروزه بیشتر مؤسسات به منظور مدیریت عملیات مالی سعی دارند در مسیر پیشرفت تکنولوژی و ورود رایانه در سیستم حسابداری حرکت کنند و با استفاده از انواع نرم‌افزارهای مالی و اداری، از مزیت‌های سیستم حسابداری در سطوح مختلف اقتصادی بهره‌مند شوند. غیر از اینکه مشکلات حسابداری به شیوه سنتی با نرم‌افزارهای حسابداری از بین می‌رود، امکانات جانبی را در اختیار مدیران و استفاده کنندگان اطلاعات مالی قرار می‌دهد.

نرم افزار هلو

نرم افزار همکاران سیستم (سپیدار)

پرشیا سافت
دی ان ان