شهروند الکترونیکی

هدف از دوره آموزشی شهروند الکترونیکی، آموزش اصول و مهارت های کار با کامپیوتر، اینترنت، پست الکترونیکی و کاربردهای آن ها در زندگی شغلی و شخص فراگیر است.

در پایان این دوره فراگیر قادر خواهد بود با سیستم عامل ویندوز و واژه پرداز Word کار کند، در اینترنت گشت و گذار و جستجو ، کرده، آدرس ایمیل ایجاد نموده و از طریق آن با دوستان خود ارتباط برقرار کند و کاربردهای اینترنت در زندگی، موسوم به زندگی الکترونیکی را مورد استفاده قرار دهد . برای مثال کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت انجام داده، خرید و فروش اینترنتی را تجربه کرده و اطلاعات دلخواه خود را به راحتی از طریق جستجوهای اینترنتی به دست آورد. دوره آموزشی شهروند الکترونیکی بر اساس استاندارد آموزشی ectizen طراحی شده.  افرادی که تجربه اندکی در کار با کامپیوتر و اینترنت دارند و یا هیچ تجربه ای در این حوزه نداشته و (یقیناً) از این موضوع رنج می برند، در کلاس« شهروند الکترونیکی » مهارت استفاده عملی و کاربردی از کامپیوتر و اینترنت را کسب کرده و یاد می گیرند که  چگونه از کاربردهای اینترنت در زندگی شخصی و شغلی خود (زندگی آنلاین) استفاده موثر کنند .

شهروند الکترونیک چیست؟

E-citizen طراحی شده است تا با شرح و توضیح چکونگی کارکرد اینترنت و اینکه از آن می توان برای اهداف وسیعی استفاده کرد، به داوطلبان کمک کنند تا بیشترین استفاده را از اینترنت ببرند. اهدافی که با استفاده از اینترنت دنبال می شوند عبارتند از: داد و ستد با بخش های دولتی، کسب اطلاعات، خرید محصولات و برقراری ارتباط از طریق شبکه با دوستان وآشنایان. شهروندان با کسب این مهارتهای روی خط به جنبه های ارتقاء دهنده جامعه اطلاعاتی دست خواهند یافت .

برای چه کسانی است؟

بطور ویژه ای برای ارائه خدمات به آنهایی طراحی شده است که دارای دانش و اطلاعات اندکی از کامپیوتر و اینترنت e-citizen هستند. این افراد می توانند گروههای زیر باشند (البته فقط محدود به این گروهها نمی شوند):

  • شهروندان سالمند
  • دادوستدهای حرفه ای که با اینترنت در ارتباط نیستند .
  • خدمتکاران عمومی
  • کارکنان در زمینه مهاجرت
  • افرادی که مدت زیادی بی کار بوده اند .
  • افرادی که خارج از منزل کار نمی کنند .

e-citizen برای همگان صرف نظرازموقعیت اجتماعی، تحصیلات، سن، سطح توانایی و درک می باشد اما داشتن اطلاعات و دانش اندکی از کامپیوتر قبل از ثبت نام برای این برنامه می تواند مفید باشد.

پرشیا سافت
دی ان ان