دسترسی سریع
 

  

     

  

جهاد دانشگاهی کرمانشاه در راستای تکمیل و توسعه فعالیت های آموزشی، پژوهشی و علمی خود، سعی دارد برنامه آموزش مکالمه و قواعد زبان عربی را در برنامه­های آموزشی خود گنجانده است. با نظر به اینکه زبان عربی، زبان نخست جهان اسلام و زبان کتاب جاودان الهی و کلید بخش عظیمی از اطلاعات و ذخایر عظیم و ارزشمند علمی و ادبی تمدن اسلامی از گذشته تا کنون، و از ارکان هویت دینی ما ایرانیان است، علاوه بر آن متکلمان به این زبان که در 23کشور جهان از شمال آفریقا تا مرزهای جنوب شرقی آسیا پراکنده شده اند که در کنار گسترش و رشد روز افزون دانش و تکنولوژی و وسایل ارتباطات جمعی چون رشد روز افزون شبکه های ماهواره ای، اینترنت، مجله­ها و کتاب­های متعدد همه روزه بر اهمیت و ضرورت آموزش و یادگیری این زبان می افزاید.

ضرورت فراگیری و آموزش زبان عربی به عنوان زبان دوم برای ملت ایران و مخصوصا مردم استان کرمانشاه به دلیل همجواری با کشورهای عربی بنا به اهداف و کاربردهای مختلف آن در برنامه های متعددی اهمیت و ارزش بیشتری می یابد افزون بر آن عامل همبستگی بین­المللی میان ایران با ملت های عربی می­شود. لازم به ذکر است، با توجه به تخصصی شدن دانش­آموزی زبان های خارجی در دنیا و به دنبال آن آموزش زبان عربی به ایرانیان و نیز با درنظر گرفتن اهمیت زبان عربی در همبستگی و تقویت ارتباط کشورمان با کشورهای عربی راه اندازی دوره های آموزش زبان عربی در شاخه مکالمه و قواعد ضرورتی غیرقابل انکار به نظر می رسد.

بر مبنای چنین رسالتی، گروه آموزشی زبان عربی جهاد دانشگاهی کرمانشاه تنها موسسه تخصصی، با اجرای برنامه های مدون آموزش مکالمه و قواعد، در این زمینه خواهد بود، که دوره های آموزشی خود را به صورت ترمی به اجرا درخواهد آورد.    

خط مشی های  دوره های آموزشی زبان عربی:

خط مشی های بنیادی گروه زبان عربی، بیشتر بر آموزش مکالمه و قواعد زبان عربی مبتنی بر روش های زیر و صرفاً در حوزه­ی آموزش زبان عربی به عنوان زبان خارجی استوار خواهد بود.

1-  آموزش مهارت های (خواندن-نوشتن- شنیدن- مکالمه) عربی به زبان آموزان؛

2-  روانشناسی یادگیری مهارت های عربی به زبان آموزان؛

3-  طراحی، تهیه و تدوین مواد درسی و کمک درسی ارزشیابی آنها؛

4-  آموزش زبان عربی برای اهداف دانشگاهی یا اهداف ویژه؛

5-  آموزش زبان عربی در محیط مجازی؛

6-  کاربرد ابزارها و فناوری های نوین،

7-  اصول اخلاقی در آموزش زبان عربی؛

8-  بررسی نیازهای جامعه شهری وآموزش زبان عربی؛

9-  سنجش، ارزیابی و آزمون سازی؛

10- ایجاد تحول در آینده زبان آموزان به عنوان نیروهای تأمین کننده نیاز استان؛

11-  طراحی دوره های ویژه با توجه به نیاز سازمان ها و ارگان ها

12- و سایر نیازهای اقتصادی و اجتماعی فرهنگی و مذهبی استان در آموزش زبان عربی؛
پیشگام در صنعت آموزش- مدرسه زبان جهاد دانشگاهی  کاملا در فضایی علمی و مجهز به مدرنترین وسایل کمک آموزشی و لابراتوارهای نوین زبان در سطح استان است.

مدرسان مجرب- مدرسان گروه زبان عربی جهد دانشگاهی کرمانشاه همگی از دانش آموختگان مقاطع عالی آموزشی هستند که تجربه کافی و دانش عالی را برای تدریس دارا می باشند.

کنترل کیفیت کلاس های آموزش- تمام دوره های آموزش زبان عربی در موسسه جهاد دانشگاهی به طور مرتب و دقیق برای اطمینان از کیفیت آموزش چک می شوند تا از استاندارهای لازم آموزشی همچنان برخوردار بمانند.

همکاری با سازمان ها و نهادهای دیگر- گروه زبان عربی موسسه جهاد دانشگاهی کرمانشاه در راستای گسترش برنامه های همکاری با سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی سعی دارد در زمینه آموزش زبان عربی امکانات و شرایط لازم برای برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران و کارکنان سازمان های فراهم نماید که این امر گواه مهمی بر قابل اعتماد بودن این موسسه می باشد.

مدرک معتبر-  اعطای مدرک معتبر ملی مورد قبول سازمان های دولتی جهت استخدام در حال حاضر تنها مدرک موسسه جهاد دانشگاهی است. 

گروه زبان عربی جهاد دانشگاهی

 


رده سنی


کتاب های آموزشی


کودکان و نوجوانان7-15


تعلم العربیة


بزرگسالان


صدی الحیاة


ترم

سطح

کتاب

1

مقدماتی1

صدی الحیاة1 -8 درس

2

مقدماتی2

صدی الحیاة2-8 درس

3

مقدماتی3

صدی الحیاة3-8درس

4

مقدماتی4

صدی الحیاة4 -8درس

5

متوسط1

صدی الحیاة1 -7درس

6

متوسط2

صدی الحیاة2-7درس

7

متوسط3

صدی الحیاة3-7درس

8

متوسط4

صدی الحیاة4- 7درس

9

پیشرفته1

صدی الحیاة1-8درس

10

پیشرفته2

صدی الحیاة 2-8درس

11

پیشرفته3

صدی الحیاة3- 8درس

12

پیشرفته4

صدی الحیاة4- 8درسمجموعه کتاب های صدی الحیاة

مجموعه كتاب‌هاي صدى الحياة نوشته گروه مؤلفان كانون زبان ايران به سرپرستي آقاي مسعود فكري. كتاب مزبور اساساً براي كاربرد آموزشگاهي تأليف يافته است. ولي علاوه بر آن در برخي از دانشگاه‌هاي كشور در رشته‌هاي زبان و ادبيات عربي و الهيات در مقطع كارشناسي براي واحد مكالمه زبان عربي چه به صورت متن اصلي و چه به صورت كمك درسي نيز تدريس مي‌شود. كتاب مزبور در سه قالب؛ كتاب الطالب، دفتر التطبيقات و لوح فشرده صوتي عرضه شده است. كتاب با با سرفصل‏هاي مصوّب شوراي عالي برنامه ريزي مطابقت دارد. همچنين روزآمدي آن بسيار عالي است به ويژه در بخش اصطلاحات و اطلاعات. داشتن نمونه‏هايي از نوآوري، خوب بودن نظم و انسجام منطقي اثر، نداشتن رويکرد ضد ارزش‏هاي اسلامي، نوآوري در سبک ارائه مطالب در نوار آموزشي از ديگر نقاط قوت محتوايي اين كتاب به شمار مي‌آيند.

المرحلة الأساسیة :
نخستین کتاب از مجموعه “صدی الحیاه ” مربوط به آموزش بنیادین زبان عربی است . این کتاب شامل ساده ترین گفتگو ها، آشنایی با واژگان پرکاربرد زبان عربی، آموزش تلفظ کلمات به لهجه عربی و آشنایی با نشانه های این زبان و چگونگی دگرگونی کلمات در ساختارهای زبان عربی و به عنوان پیش نیاز برای مراحل بعدی است .


المرحلة التمهیدیة:

در این مرحله محور اصلی، آموزش شنیدن و سخن گفتن و فراگیری قالب های زبانی و شبیه سازی آن است. گفت و گو با مـوضوع های کـاربردی و روزمـره، متن های سـاده، اصطلاحات و واژه های پرکاربرد و آموزش دستور زبان عربی با تمرین های متنوع از گام های مهمی است که زبان آموز در این مرحله برمی دارد .این مرحله شامل ۴ کتاب و ۴ دفتر کار می باشد.


المرحلة المتوسطة:

در این مرحله بر اساس آشنایی نسبی زبان آموز با زبان عربی بخش های جدیدی از این زبان به او آموزش داده می شود .
گنجاندن حدود سی گفتگو در موضوع های متنوع، ارائه متون پیچیده و برخوردار از اصطلاحات و تعابیر، استفاده از بخش شنیداری مستقل و آموزش ضرب المثل های پرکاربرد محتوای این دوره را شامل می شود. این مرحله نیز همچون مرحله پیشین شامل ۴ کتاب و ۴ دفتر می باشد.

نتیجه تصویری برای صدی الحیاة المرحلة التمهیدیة

المرحلة‌العالیة:

در این مرحله آموزش های تکمیلی زبان عربی و گسترش دامنه واژگان و ساختارهای پیچیده ترارائه می شود.
بهره گیری از متون غنی و ادبی و بستر سازی برای آموزش انشاء و نامه نگاری از دیگر ویژگی های مرحله پیشرفته است .
در این مرحله مهارت خواندن و نوشتن بر مهارت شنیدن و سخن گفتن پیشی می گیرد. گرچه وجود بخش های مستقل شنیداری و نیز فضای کلی حاکم بر مجموعه همچنان دو مهارت مهم شنیدن و سخن گفتن را از نظر دور نمی دارد .گنجاندن اصطلاحات رسانه ای، بخش هایی از شعر و ادب، ضرب المثل ها، ترجمه از فارسی به عربی و تصحیح و نشانه گذاری از دیگر آموزش های مورد توجه در این مرحله است .این مرحله در ۴ کتاب برای فراگیرندگان عرضه شده است.

نتیجه تصویری برای صدی الحیاة المرحلة العالیة

 در راستای تقویت آموخته های زبان آموزان ،بخش عربی محصولات مختلف کمک آموزشی را تولید و ارائه کرده است .

المجموعة القصصیة ۱ و ۲

این مجموعه به جهت تقویت مهارت خواندن ، شنیدن و گسترش دایره واژگان زبان آموزان عربی است که شامل ۱۴ کتاب داستان می باشد و به شکل نرم افزار چند رسانه ای تولید شده است کاربران می توانند علاوه بر بخش صوتی این مجموعه متن داستان را مشاهده و از این طریق به ارزیابی میزان فهم شنیداری خود نائل شوند .

شذى الحیاة (رایحه زندگى)

این کتاب نخستین کتاب آشنایی با گویش های عامیانه عربی به شیوه ای آموزشی و هدفمند است . تفاوت میان زبان فصیح و رسمی عربی با زبان عامیانه از جمله دشواری های فراگیران زبان عربی است و این کتاب کوشیده است که آشنایی مقدماتی با گویش های عامیانه را فراهم سازد . در جلد نخست این کتاب علاوه بر ارائه اطلاعات لازم در خصوص گویش های مختلف عربی و اصول عمومی آن ـ به آموزش زبان عامیانه شامی ( سوریه ـ لبنان ـ فلسطین و بخشی از اردن ) پرداخته شده است .

ندى الحیاة (شبنم زندگى)

بر اساس نیاز زبان آموزان به فرهنگ واژگانی که علاوه بر گردآوری معادلهای عربی و فارسی برای واژگان و اصطلاحات بکار رفته در مجموعه آموزشی صدی الحیاه ، در بخاطر سپاری این کلمات در دوره آموزشی و آسان سازی فراگیری آنها مؤثر باشد ، فرهنگ واژگان ندی الحیاه به شکل مکتوب و الکترونیکی آماده گردیده است .

این فرهنگ واژگان شامل بیش از هفت هزار واژه و هشتصد اصطلاح و تعبیر بوده که در مجموعه آموزشی صدی الحیاه بصورت غیر تکراری بکار رفته است و در قالب دو زبانه عربی ـ عربی و عربی ـ فارسی به همراه آدرس کاربرد آن تنظیم گردیده است فرهنگ تصویری عمومی نیز در پایان این واژه نامه گنجانده شده است .

فرهنگ واژگان ندی الحیاه نخستین فرهنگ دو زبانه عربی ـ فارسی تدوین شده در ایران است که می تواند بصورت الکترونیکی بر روی رایانه و تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب فیلم «شاهد و تعلم»

با توجه به نیاز زبان آموزان بویژه در سطوح مقدماتی به استفاده از منابع دیداری و شنیداری کتابی با هدف تقویت فهم از طریق شنیدن به شکل کتاب فیلم با ۴۵ درس آماده شده است که هر ۱۵ درس با تمرین های ویژه ای و با در نظر گرفتن سطح دشواری برای هر یک از مراحل سه گانه مقدماتی ، میانی و پیشرفته طراحی گردیده است . برخورداری از منبع دیداری و شنیداری از جمله مزیت های این کتاب است .

فرهنگ زبان آموزی القاموس المبسط

فرهنگ زبان آموزی «القاموس المبسط» با برخورداری از آموزش های کاربردی، معادل واژگان را به صورت جمله های عربی ارائه داده است و در این فرهنگ می توان مرادف و متضاد کلمات را نیز یافت.
ارزشیابی مستمر فعالیت های کلاسی ۶۰% + آزمون پایانی ۴۰%  = نمره نهایی

 نمره قبولی در پایان ترم حداقل ۷۰ از ۱۰۰ می باشد. به زبان آموزان در پایان هر ترم گواهی  و پس از اتمام کل دوره مدرک جهاددانشگاهی اعطاء میگردد.

معرفی دوره های زبان ویژه بزرگسالان


الرقم

الکتاب

الوحدة

الحصة

السطح

الرسوم(تومان)

1

صدی الحیاة

10

20

المرحلة الأساسیة

45000

2

صدی الحیاة

8

20

المرحلة التمهیدیة-A1

45000

3

صدی الحیاة

8

20

المرحلة التمهیدیةA2-

45000

4

صدی الحیاة

8

20

المرحلة التمهیدیةA3-

45000

5

صدی الحیاة

8

20

المرحلة التمهیدیةA4-

45000

6

صدی الحیاة

7

20

المرحلة المتوسطةB1-

50000

7

صدی الحیاة

7

20

المرحلة المتوسطةB2-

50000

8

صدی الحیاة

7

20

المرحلة المتوسطةB3-

50000

9

صدی الحیاة

7

20

المرحلة المتوسطةB4-

50000

10

صدی الحیاة

8

20

المرحلة العالیةC1-

60000

11

صدی الحیاة

8

20

المرحلة العالیةC2-

60000

12

صدی الحیاه

8

20

المرحلة العالیةC3-

60000

13

صدی الحیاة

8

20

المرحلة العالیةC4-

60000